טלפון לקביעת תור ובירורים: 050-2267284

שדרות מוריה 16, מרכז הכרמל, חיפה. מפה

אוקטובר 30

תרופות ביולוגיות – הגדרה

תרופות ביולוגיות הן קבוצת תרופות חדשה יחסית. לפי ההגדרה, תרופה ביולוגית – היא תרופה שמקורה בגוף חי או, במילים אחרות, זו תרופה אשר עובדת במנגנון "טבעי".

התנאי החשוב לשימוש בתרופה ביולוגית – הוא הבנה ברורה של מנגנוני התפתחות המחלה, במיוחד בהיבט האימונולוגי. אם למשל, יודעים שמחלה מסוימת מתפתחת עקב ריכוז יתר או תפקוד יתר של המולקולה הספציפית – אפשר בעזרת טיפולים ביולוגיים לנטרל אותה המולקולה ועל ידי כך לטפל במחלה. חשוב להדגיש שטיפולים ביולוגיים הם טיפולים כנגד מטרה ספציפית והשפעתן היא נקודתית בלבד.

היום קיימות תרופות ביולוגיות למגוון מחלות ריאומטיות, כולל דלקת מפרקים שיגרונתית, דלקת שידרה מקשחת, דלקת מפרקים ספחתית (פסוריאטית) וזאבת מערכתית (לופוס). שימוש בתרופות ביולוגיות בחולים אשר סובלים ממחלות אלה אושר אחרי כשלון של טיפולים סטנדרטיים וממומן על ידי קופות החולים.

גם לתרופות ביולוגיות עלולות להיות תופעות לוואי, אשר קשורות ברובן לירידה בתפקוד תקין של אותן המולקולות המנוטרלות או לתגובות אלרגיות לתרופה עצמה. בהיבט רחב אומנם, שכיחות של תופעות לוואי של התרופות הביולוגיות לא עולה משמעותית על זאת הנצפית בשימוש בתרופות מסורתיות.

עדיין אין תגוובת.

הוסף תגובה